Zdravje v mestni občini Krško
Z včerajšnjim dnem so na spletni strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje objavljeni posodobljeni kazalniki Zdravje v občini za leto 2024. Letošnji kazalniki na letni ravni ali v večletnih povprečjih vključujejo podatke leta 2022, izjema so kazalniki o novih primerih raka, ki vključujejo podatke do leta 2020.
Kako zdravi smo občanke in občani mestne občine Krško?
Bolniška odsotnost delovno aktivnih prebivalcev mestne občine Krško je trajala povprečno 23,8 koledarskih dni na leto, v Sloveniji pa 21,7 dni. V primerjavi z letom poprej smo bili občanke in občani Krškega povprečno 3 dni dlje na bolniški.
Na žalost smo še vedno nad slovenskim povprečjem (8,5 %) glede deleža prometnih nezgod, ki so jih povzročili alkoholizirani udeleženci. Takšnih prometnih nesreč je bilo na območju mestne občine Krško 13,1 %.
V Sloveniji je četrtina (24,9 %) otrok prekomerno prehranjenih, medtem ko je ta delež na območju naše občine še višji, in sicer 32,9 %, a pri tem velja dodati, da se je stanje v primerjavi z lani vseeno izboljšalo za 5 odstotnih točk.
Naredimo dovolj za preventivo?
Občanke in občani mestne občine Krško na splošno zaostajamo v odzivnosti na področju preventivnih programov. Na vabilo v Program Svit se je v Krškem odzvalo 59,5 % vabljenih (slovensko povprečje je 63,5 %), na Program DORA 75,6 % občank, kar je 2,2 % manj od slovenskega povprečja, in na Program Zora 67,6 %, kar je 3,8 % manj od slovenskega povprečja.
Nadpovprečno število uporabnikov pomoči na domu
NIJZ na območju mestne občine Krško beleži nadpovprečno število uporabnikov pomoči na domu. 3 % občank in občanov, starih 65 let ali več, uporablja storitev pomoči na domu, medtem ko je slovensko povprečje 1,8 %.
Smo ena od občin, kjer je stopnja hospitalizacije zaradi klopnega meningoencefalitisa ena najnižjih v Sloveniji, in sicer 0,4 na 100.000 prebivalcev, medtem ko je slovensko povprečje 7,4 na 100.000 prebivalcev.
Na koncu velja še omeniti, da je na območju mestne občine Krško delež oseb, ki prejemajo zdravila zaradi povišanega krvnega tlaka, sladkorne bolezni ali proti strjevanju krvi višji od slovenskega povprečja.
Več informacij in statističnih podatkov lahko najdete na spletni strani NIJZ: https://obcine.nijz.si/