Proti novi organizaciji enot nujne medicinske pomoči
Na prvi v vrsti javnih tribun za ohranitev enot nujne medicinske pomoči so pobudnik peticije za ohranitev NMP in predsednik SLS mag. Marko Zidanšek ter prvopodpisnika peticije župan Občine Krško mag. Miran Stanko in direktor Zdravstvenega doma Krško Damijan Blatnik, dr. dent. med. spregovorili o predlogu Pravilnika o službi nujne medicinske pomoči in tem, kaj bi njegova uvedba pomenila v Krškem.
Župan Občine Krško mag. Miran Stanko poudarja, da je posebnost Krškega »prisotnost jedrskega objekta, zato je tu že dolgo kakovostna oprema in zdravstvena oskrba na visoki ravni. Z ukinitvijo enote NMP v Krškem se bo ta oskrba poslabšala.« Po njegovem mnenju je ureditev področja NMP nujna, vendar meni, da je pravilnik na sistemski ravni premalo premišljen in dodelan, saj je javna razprava pokazala, da bo njegova uvedba povzročila nemalo težav. Sprejem predloga pravilnika bi imel več negativnih učinkov kot pozitivnih. »S predlagano ureditvijo na področju nujnih intervencij izgubljajo tako občani Krškega kot Brežic. S tem, ko v Krškem ni predvideno niti eno nujno reševalno vozilo (NRV), se še dodatno ruši trenutno stanje in se raven storitev za naše občane bistveno poslabša,« opozarja Stanko.
Direktor ZD Krško Damijan Blatnik izpostavlja, da v Krškem že dolgo izgrajujejo enoto NMP (kadrovsko, prostorsko, oprema), ki ima zaposlene tri zdravnike izključno za NMP, poleg tega pa zaposluje tudi ostali kader »Razpolagamo z vso opremo, ki jo predlog pravilnika zahteva za satelitski urgentni center.« Pojasnjuje, da je bilo ob začetku gradnje urgentnega centra v Brežicah zagotovljeno, da se v status enote NMP v Krškem ne bo posegalo. Družinski zdravniki ne soglašajo s predlaganim modelom zagotavljanja neprekinjenega zdravstvenega varstva, ki bo izjemoma ob vseh obremenitvah zahteval še delo na terenu. Moti nas predviden čas za intervencije, ki je omejen na 10 minut v mestih in 20 minut v manjših krajih. Izkušnja izpred dveh tednov kaže, da nujne vožnje npr. do Bizeljskega iz Krškega niti slučajno ne bo možno izvesti v 20 minutah – niti v pol ure ne!«
Pobudnik peticije in predsednik SLS mag. Marko Zidanšek pravi, da skuša s peticijo za ohranitev NMP povezati čimveč civilnih iniciativ, ki so se od predloga Pravilnika o službi NMP pojavile po vsej Sloveniji: »Ljudje in stroka so že do sedaj pokazali in povedali, da se s predlogom nikakor ne strinjajo. Ministrstvo za zdravje RS z reorganizacijo službe NMP uvaja delitev državljanov na tiste, ki živijo v mestih in jim bo zagotovljena nujna pomoč v 10 minutah, ter tiste s podeželja, ki jim je že s tem predlogom pomoč zagotovljena šele v 20 minutah. Reševalci opozarjajo, da stvari ne bodo dovolj dobro organizirane in pomoč ne bo prišla pravočasno do ljudi. Predstavljajte si, da greste od doma, na primer iz Ljubljane, na izlet na Dolenjsko. Tu boste na pomoč čakali dalj časa kot v Ljubljani!« Zidanšek optimistično pričakuje, da se bo peticiji pridružilo vse več ljudi: »Do danes smo zbrali že več kot 1000 podpisov. Prepričan sem, da bomo skupaj pokazali Ministrstvu za zdravje RS, da mora predlog pred uvedbo še popraviti in upoštevati pripombe, ki jih slišimo od vsepovsod.«
Z zbiranjem podpisov za peticijo za ohranitev NMP nadaljujejo na spletni strani http://www.ohranimoNMP.si.