GLASUJTE za naj prostovoljca oz. prostovoljsko organizacijo leta 2018
Glasujete na tej povezavi.
Med nominiranimi so:
Naj prostovoljska organizacija leta 2018:
- Zveza prijateljev mladine Krško (predlagatelj DPM Brestanica)
- Turistično društvo Senovo (predlagatelj Komisija za izvedbo razpisa Naj prostovoljec in prostovoljska organizacija leta 2018 v občini Krško)
- Klub posavskih študentov (predlagatelj Komisija za izvedbo razpisa Naj prostovoljec in prostovoljska organizacija leta 2018 v občini Krško)
Naj prostovoljka/prostovoljec nad 30 let:
- Anica Ivnik (predlagatelj CSD Posavje, enota Krško)
- Romana Meznarič (predlagatelj CSD Posavje, Enota Krško)
- Vilma Pirnar (predlagatelj CSD Posavje, Enota Krško)
- Alenka Špan (predlagatelj Komisija za izvedbo razpisa Naj prostovoljec in prostovoljska organizacija leta 2018 v občini Krško)
- Helena Španovič (predlagatelj Zora Pevec in celotna skupina Šole zdravja Krško)
- Đurđica (Đurđa) Braje (predlagatelj ZPM Krško)
- Danica Žnideršič (predlagatelj Dom starejših občanov Krško)
Naj prostovoljka/prostovoljec do 30 let:
- Filip Černelč (predlagatelj Komisija za izvedbo razpisa Naj prostovoljec in prostovoljska organizacija leta 2018 v občini Krško)
- Katarina Brodnik (predlagatelj Komisija za izvedbo razpisa Naj prostovoljec in prostovoljska organizacija leta 2018 v občini Krško)
Obrazložitve:
ZPM Krško je v letu 2018 z 218 prostovoljci izvajala številne programe, od letovanja in zimovanja otrok in mladostnikov iz socialno manj spodbudnih okolij, aktivnosti ob tednu otroka, dnevu za spremembe, psihosocialno pomoč in svetovanje ter številnih drugih, v katerih je bilo vključenih 48 novih prostovoljcev.
Prostovoljsko delo organizacije v letu 2018:
- Letovanja otrok in mladostnikov v Nerezinah
- Zimovanje za otroke iz socialno manj spodbudnih okolij
- Pustovanje za otroke
- Letovanje otrok s posebnimi potrebami
- Letovanje družin
- Mednarodni tabor na Avstrijskem Koroškem
- Socialno humanitarna akcije in aktivnosti
- Botrstvo
- Božiček za en dan
- Aktivnosti Dnevnega centra ZPM Krško
- Aktivnosti v okviru programa Zveze družin
- Teden otroka
- Zeleni nahrbtnik z Zmajčkom Jurčkom
- Dan za spremembe
- Klub prostovoljcev ZPM Krško
- Otroški parlamenti
- Evropa v šoli
- Brez branja ni znanja - Bralna značka
- Psiho-socialna pomoč in svetovanje na TOM telefonu
- Obdaritve vseh predšolskih otrok ter predstava za vse osnovnošolce iz občine Krško
ZPM Krško že 64 let deluje v dobro otrok, mladostnikov in družin. Je humanitarna, nestrankarska, društvena organizacija, ki združuje 9 društev prijateljev mladine, sodeluje z javnimi zavodi in organizacijami v Posavju. V letu 2015 je prejela naziv Mladim prijazna prostovoljska organizacija, ki ji ga je podelila Slovenska filantropija.
Že leta 1952 so bila ustanovljena prva društva prijateljev mladine. Prva aktivnost - taborjenje v Gazicah pri Cerkljah, kasneje v Podbočju. Dejavnost se je razširila in imela pomembno vlogo pri delu na vseh šolah in pri razvoju dejavnosti za predšolske otroke.
Na pobudo ZPM so se za delo razrednih skupnosti uvedle obvezne razredne ure. V letu 1972/73 je ZPM Krško uvedla akcijo »Po poti kmečkih upornikov«. Uspešna je bila akcija »V vsak kraj otroško igrišče« - zgrajenih je bilo 9 igrišč.
Akcija razširjanja bralnih navad, bralna značka odmevno poteka že od leta 1961 dalje. Uspešni smo pri izvedbi pustovanj v vseh krajevnih skupnostih in aktivnosti v okviru tedna otroka. Ne smemo pozabiti vsakoletnih novoletnih praznovanj s programom in obdaritvijo predšolskih otrok. Ogromno delo je ZPM Krško opravila z letovanji otrok v različnih krajih, najprej v Poreču in nato v Nerezinah.
Pomembna je socialno-humanitarna dejavnost, akcija Pomežik soncu, počitniški programi, TOM telefon, Sožitje generacij, natečaj Evropa v šoli, Mladi za razvoj domačega kraja, Mednarodno sodelovanje, Otroški parlamenti in aktivnosti Dnevnega centra.
TD Senovo z 91 člani je v 2018 s številnimi prostovoljnimi delovnimi akcijami in dogodki, v katerih so bili vključeni njihovi prostovoljci, pripomoglo k urejenosti Senovega, pohodnih turističnih poti ter ohranjanju naravne in kulturne dediščine kraja in občine Krško.
Je prostovoljna in neprofitna organizacija, v kateri se združujejo občani z namenom pospeševati turizem v vseh njegovih pojavnih oblikah.
Koordinirajo dejavnosti, ki so skupnega pomena za razvoj turizma v kraju in občini, sodelujejo z drugimi organizaciji na področju in območju delovanja, organizirajo in sodelujejo pri turističnih, kulturnih, etnoloških, okoljevarstvenih in drugih dejavnostih. Skrbijo za varstvo okolja ter ohranjanje naravne in kulturne dediščine.
Prostovoljski projekti in dejavnosti v 2018:
- Akcije urejanje okolja – dve čistilni akciji v letu in več po poteh, ki jih društvo vzdržuje – Pot štirih slapov, Knapovska pot in Pot na Armez
- Zaščita tehnične dediščine premogovnika Senovo (Reštanj, Ravne, Srebotno)
- Sodelovanje v akciji TZS Moja dežela – lepa in gostoljubna
- Urejanje, košnja zelenic in ostalih javnih površin
- Obnova parkovnih površin in okolice spomenika Kocka rudarjenja ter skrb za cvetlična korita pri Domu XIV. divizije
- Urejanje registra naravne in kulturne dediščine na domačem območju,
- Redno izvajanje tržnice na Senovem
- Izvedba prireditve z etnološko turističnim pomenom – Dobrote iz krušne peči z mednarodno udeležbo
- Obnova krušne peči v Uradniški koloniji in v Novi koloniji
- Organizacija štirih pohodov
- Sodelovanje pri Posavskem festivalu pohodništva
- Sodelovanje s turističnim krožkom, krajevno skupnostjo in društvi v KS Senovo
- Sodelovanje s TZS in OTZ krško ter v združenju RUDA
- Vzdrževanje prostora za potrebe skladišča materiala, opreme in arhiva
- Zasaditev starih vrst jablan
- Izvedba 9. dneva za spremembe (7. 4. 2018)
- V sklopu praznovanja svetovnega dne turizma zasadili javore
- Vzdrževanje oznak z opisi pomembnejših objektov premogovnika Senovo in namestitev smernih tabel za slapove na Bohorju
Z vsemi temi projekti in dejavnostmi je TD Senovo s prostovoljnim delom pripomoglo k urejenosti kraja, pohodnih turističnih poti, ohranjanju naravne in kulturne dediščine kraja in občine, skrb za ohranjanje okolja, ozaveščanje prebivalcev, predvsem mladih, o pomenu turizma in življenja v turističnem kraju, spodbujanje znanstveno-raziskovalne dejavnosti, izobraževanje otrok in mladih za potrebe turizma, inovativnosti in ustvarjalnosti v prostovoljni ljubiteljski dejavnosti v turizmu ipd.
V društvu je registriranih 28 prostovoljcev (z izjavo), aktivnih članov pa je okoli 35. V lanskem letu so opravili 1502 registrirani uri prostovoljnega dela, vendar je teh ur še več, saj posamezniki opravijo določeno delo, ur pa ne sporočijo. Usposabljanj ne izvajamo, pač pa sproti podučimo prostovoljce glede načina dela in varnosti pri delu, saj imamo usposobljen kader za to. Njihovi člani so tudi člani PGD Senovo in skupaj imajo štiri člane usposobljene za rokovanje z motorno žago.
Klub posavskih študentov (KPŠ) je študentska organizacija lokalne skupnosti, ki na območju Posavja deluje že vse od leta 1953. V letu 2018 je društvo, ki je pomemben člen v soustvarjanju družbenega življenja v lokalnem okolju, svojim članom in ostalim zainteresiranim pa omogoča raznolike aktivnosti in številne ugodnosti, s svojimi projekti pa se trudi slediti trendom in vedno znova prisluhniti potrebam in željam mladih. KPŠ je v preteklem letu praznoval 65-letnico delovanja, zato so pripravili še obširnejše in kvalitetnejše programe, leto pa so sklenili s slovesnostjo, kjer so predstavili tudi zbornik o delovanju kluba, ki so ga naslovili 65 LET KPŠ.
V letu 2018 je Klub posavskih študentov izvedel 24 krovnih projektov. Med najbolj poznanimi projekti so Festival za mlade ŠROT, Mladinski kulturni festival in Kifl fešte, posebno odmeven pa je bil v letu 2018 projekt dobrodelni projekt Analogni spomin za dober namen, v sklopu katerega so sodelovali s projektom 20 za 20 in po celoletnem izvajanju projekta in zbiranju sredstev so z glasbili opremili dve osnovni šoli – brestaniško in podboško. Projekti, ki jih na Klubu posavskih študentov izvajajo, so namenjeni popestritvi obšolskega in obštudijskega življenja dijakov in študentov, hkrati pa z delovanjem na vsebinskih področjih (izobraževanje, sociala, humanitarnost, zdravstvo, ekologija) opozarjajo tudi na pomembne družbene dejavnosti in aktualne problematike.
V ožji ekipi Kluba posavskih študentov je v letu 2018 sodelovalo 15 aktivistov – dijakov in študentov iz UE Krško. Pri posameznih projektih so se ekipi pridružili še drugi prostovoljci, tako da je celotno dogajanje Kluba posavskih študentov v letu 2018 oblikovalo okoli 30 prostovoljcev. V letu 2018 je imel Klub posavskih študentov 250 rednih članov (dijakov in študentov).
Anica Ivnik je prostovoljka na Centru za socialno delo Posavje, enota Krško, ki na domu obiskuje invalidno osebo in ji pomaga ter v okviru projekta Sopotniki prostovoljno opravlja prevoze starejših oseb.
Romana Meznarič je prostovoljka na Centru za socialno delo Posavje, enota Krško, ki prostovoljno pomaga v projektu Sopotniki ter na ta način lajša življenje starejših občank in občanov.
Vilma Pirnar je prostovoljka na Centru za socialno delo Posavje, enota Krško, ki redno obiskuje in nudi pomoč invalidni osebi in starostnikom, hkrati pa opravlja prevoze v projektu Sopotniki.
Alenka Špan Področje prostovoljnega dela, ki ga je izbrala za svoje prostočasno poslanstvo, občasno smrdi. Pobira namreč smeti. Že več let na srednji šoli, kjer je zaposlena, dijake s sodelavcem Matejem popelje na kolesarsko orientacijo z zgovornim imenom Smetožerka, katere kontrolne točke so divja odlagališča. Počistijo jih vsako leto znova, pogosto tudi na istih mestih. Lanskega aprila pa so čiščenju odlagališč dodali še čiščenje brežin reke Save in akcijo poimenovali Ukradimo plastiko vodi. 81 jih je počistilo brežine v okolici HE Brežice ter 5 kilometrov brežin ter še tri večja divja odlagališča.
Njihov trud so prepoznali ter jih nagradili z nazivom ambasadorji projekta Moja reka si. Že od septembra 2017 so se pripravljali na akcijo leto dni kasneje. Septembra 2017 so čistili pod sloganom Očistimo Krško, sodelovali so vsi dijaki krške gimnazije, očistili so šest problematičnih območij v mestu. Leto kasneje, natančneje 15. septembra 2018 pa niso samo čistili, temveč za občino Krško koordinirali svetovno akcijo World Cleanup Day, v Sloveniji bolj znano pod nazivom Še zadnjič Očistimo Slovenijo. Bilo jih je 420, naravo so olajšali za 9200 kg smeti. Za namen akcije so vzpostavili portal ocistimokrsko.si, na katerem objavljajo ekološke novice ter objave čistilnih akcij.
Letošnjo pomlad so uvedli tedenske čistilne akcije. Vsako sredo na brežinah reke Save. Celostno sliko o spremembah v lokalnem in širšem okolju si lahko ustvarimo zgolj z dovolj znanja, zato je letos v Posavje povabila dva okoljevarstvena strokovnjaka: Matevž Jeran je v Krškem predstavil pobudo vladi na temo nove prehranske politike, Gaja Brecelj, direktorica Umanotere, pa bo predstavila zelo vročo tematiko podnebnih sprememb. Za premik na bolje bo potrebno še bolj napeti sile in združiti moči, David Attenborough v svojem najnovejšem dokumentarnem filmu Our planet pravi, da imamo še 20 let. Alenka Špan mu verjame in se tudi zaradi njega trudi. Mlade pa poskuša spodbujati k sodelovanju, ker drugače prihodnost njih in njihovih potomcev ne bo tako zdrava, kot si zaslužijo.
Helena Španovič s prostovoljnim delom v društvu Šola zdravja v Posavju po metodi »1000 gibov« opravlja pomembno delo na področju skrbi za zdravje in socialne vključenosti starejših v tretjem življenjskem obdobju. Je mentorica, ki s svojo komunikativnostjo in zavzetostjo nudi podporo skupinam skupno 140 članov, ki vsakodnevno vadijo v Krškem, v Leskovcu pri Krškem, v Podbočju, v Veliki vasi, v Kostanjevici na Krki, v Velikem Mraševem, v Prekopi, na Zdolah, in ob nedeljah na Trški Gori. Pri tem skrbi tudi za obveščanje, informiranje in druge koordinacijske naloge.
Je zelo aktivna pri viziji društva Šola zdravja, da se ustanavljajo skupine, ki izvajajo jutranjo vadbo na prostem, tudi v manjših krajih. S tem se širi duh društva, kot so prostovoljstvo, druženje, razgibavanje, izboljšanje počutja ter ohranjanje gibljivosti in dobrega zdravja tudi v poznejšem življenjskem obdobju.
V skupinah so včlanjeni predvsem starejši, ki zelo pozitivno ocenjujejo redno jutranjo vadbo, kar se odraža v nasmejanih obrazih, dobrem počutju, druženju in predvsem bolj gibljivem telesu.
Đurđica Braje je aktivna prostovoljka Zveze prijateljev mladine Krško, ki izvaja delavnice za otroke in mladostnike, svetuje na TOM telefonu, predava, hkrati pa je tudi ustanoviteljica neprofitnega društva za motivacijo razvoja osebnosti FOKUS KRŠKO. S svojim prostovoljnim delom skrbi za, bogatenje in prenos znanja in sposobnosti v lokalni skupnosti in širše, širjenje promocije zdravja in prostovoljstva, povezovanje in druženje ljudi ipd.
Za nadgradnjo svojega dela se je udeležila številnih usposabljanj in izobraževanj, med drugim izobraževanja za TOM telefon, izobraževanja za prostovoljce na ZPM Krško; izobraževanja pri Mastermind Akademiji, dr. Aleksander Šinigoj (usposabljanja za razvijanje potencialov, osebnostna in poslovna rast, karierna usposabljanja, NLP, hipnoza, samohipnoza, regresiji);izobraževanja in delavnice o stresu, izgorelosti, coachingu, sproščanju …
Danica Žnideršič je prostovoljka v Domu starejših občanov Krško že od leta 2012. Kot izredno aktivna in odgovorna prostovoljka v domu opravlja različna prostovoljska dela.
Družabništvo, pogovori, spremljanje na sprehode in sodelovanje pri različnih prireditvah in programih. Redno obiskuje stanovalce in stanovalke, aktivno se vključuje v življenje in delo v gospodinjskih skupinah. Stanovalcem prisluhne, jim nudi prijazno in toplo besedo, z njimi igra družabne igre, jih spremlja na sprehode po okolici doma… Pri delu s skupino kot izredno komunikativna oseba vodi pogovore, s stanovalci zapoje ali sodeluje pri drugih skupinskih aktivnostih, kot os peka piškotov, delavnica izdelovanja adventnih venčkov, različna skupinska druženja…
S svojim delom pomembno vpliva na izboljšanje kakovosti življenja stanovalcev doma, kot tudi na vzpostavljanje in širjenje njihove socialne mreže. S svojim intenzivnim prostovoljnim delom Danica Žnideršič velikokrat nadomešča primarno socialno mrežo marsikateremu stanovalcu in stanovalki. V letu 2018 je opravila 157 ur, leto prej 360 ur prostovoljnega dela. S svojo pozitivnostjo, sočutjem in empatijo je vse bolj prepoznavna tudi med stanovalci in njihovimi svojci. Tako se njen krog stanovalcev, ki jih obiskuje, ves čas povečuje. S svojim delom in prizadevnostjo je velik zgled ostalim prostovoljcem doma.
Filip Černelč je podpredsednik Kulturnega društva Leskovec pri Krškem in je udeležen pri vseh projektih, ki jih kulturno društvo izvaja.
Njegovo delo bistveno vpliva na kvalitetno delo društva. Igra v gledaliških predstavah, ozvočuje prireditve v okviru društva in širše, bil je član projekta Jaz, Batman, na prireditvah v kraju se pojavlja tudi kot povezovalec prireditev. Je aktiven član projekta oblačilni videz Krčanov, v okviru JSKD OI Krško. Pri delu je samoiniciativen in ustvarjalen. S svojim delom motivira tudi ostale sodelavce v društvu. Je aktiven član PGD Leskovec pri Krškem, kjer se prav tako udeležuje vseh akcij. V Župniji Leskovec je član Župnijskega sveta, pritrkovalec in skrbi za okolico cerkve. S svojim prostovoljnim delom bistveno prispeva h kvaliteti življenja v lokalni skupnosti in širše.
Katarina Brodnik je že štiri leta prostovoljka in animatorka v okviru Mladinske točke Raka, to leto pa so ji zaupali in predali vlogo vodje.
Zadevo je prevzela za vsako delavnico skrbno izbrala in sestavila program ter pripravila material. Na pot prostovoljstva je vpeljala tudi novo prostovoljko in jo naučila, kakšno odgovornost in skrb predstavlja delo z otroki. Rezultati njenega dela na Mladinski točki Raki kažejo, da se za prostovoljstvo zanimajo tudi sami udeleženci programa, sedja jih tudi že uvaja, da bodo v prihodnje pripravljeni pomagati pri izvedbi delavnice. Skrbi za program in odgovorno opravlja delo z otroki, hkrati pa je tudi prostovoljka v projektu Žurajmo brez drog in alkohola.