Posavske občine v skupen projekt sajenja medovitih rastlin s Čebelarsko zvezo Slovenije
Krško, 18. februar 2022 – Predsednik Čebelarske zveze Slovenije Boštjan Noč je danes v prostorih Čebelarskega regijskega centra v Krškem s posavskimi župani in direktoricama občinskih uprav podpisal Pismo o nameri o sodelovanju pri izvajanju projekta sajenja medovitih rastlin, ki bo potekal v obdobju 2022-2030.
Predsednik Čebelarske zveze Slovenije Boštjan Noč je poudaril, da je cilj projekta zasaditev dveh milijonov medovitih rastlin do leta 2030. Želijo si, da bi vsak Slovenec 26. marca ob »Dnevu vseslovenskega sajenja medovitih rastlin« posadil medovito rastlino na vrt ali na okensko polico ali v gozdove, saj tako lahko vsak naredi nekaj dobrega za čebele in ostale opraševalce.
S podpisom pisma o nameri so se podpisniki župan Mestne občine Krško mag. Miran Stanko, župan Občine Sevnica Srečko Ocvirk, direktorica občinske uprave Občine Brežice Patricija Čular, direktorica občinske uprave Občine Radeče Marjeta Lipec, župan Občine Kostanjevica na Krki Ladko Petretič in župan Občine Bistrica ob Sotli Franjo Debelak zavezali, da bodo občine zasadile medovite rastline na javnih površinah ter po svojih možnostih zagotavljale čebelam prijazno okolje in biodiverziteto. Čebelarska zveza Slovenije pa bo zagotovila brezplačne sadike medovitih rastlin in nudila logistično podporo pri dostavi in sajenju medovitih rastlin s sodelovanjem lokalnih čebelarskih društev.
Predsednik Čebelarske zveze Krško Anton Urek je ob tem poudaril, da je s tem korakom vzpostavljen temelj za nadaljnje delo in da se siva lisa zemljevida čebelarstva z današnjim dnem spreminja v rožnato.
Dr. Janko Božič z Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani pa je izpostavil, da moramo biti pri sajenju medovitih rastlin predvsem pozorni na avtohtone medovite rastline, med katerimi je izpostavil predvsem divjo češnjo, slive, mali jesen, javorje, lipo in lipovec, kostanj, jerebiko, breg, lesko, vrbo, trdoleske, različna zelišča, … Kot je dodal, pa veliko lahko naredimo tudi s pravilno nego cvetočih travnikov.
V mestni občini Krško so po besedah župana mag. Mirana Stanka že pred leti začeli z različnimi aktivnostmi za trajnostno zagotavljanje čebelje paše. Pridružili so se projektu Čebelarske zveze Slovenije «Človek posadi – čebela opraši«. S ciljem, da na javnih površinah, ob novogradnjah zasejejo medovite rastline in s tem prispevajo k obogatitvi čebelje paše.
V lanskem letu so ta prizadevanja nadgradili s posavskim projektom Čebelarski mozaik, saj želijo vzpostaviti skupno mrežo posavskih čebelarjev. Gre za projekt v vrednosti 350.000 evrov, od tega bodo iz evropskega sklada za regionalni razvoj pridobili okoli 150.000 evrov. Mestna občina Krško je v okviru tega projekta zgradila Čebelarski regijski center, ki ga bodo uradno odprli sredi leta. V sodelovanju s partnerji bodo vzpostavili laboratorij z analizo medu in voska, uredili urbane čebelnjake, medovite gredice, učne čebelarske poti in še marsikaj.
Njihov skupen cilj je ohranjanje čebelarjenja in ozaveščanje o pomenu čebel za človeka in vzorni skrbi zanje.
Dogodek v novem Čebelarskem regijskem centru na Bohoričevu ulici 2 v Krškem je povezovala Klara Eva Kukovičič.