Na konferenci Pametne vasi o nujnosti celostnega pristopa k razvoju podeželja
Brestanica, Krško, 4. oktober 2021 – Na gradu Rajhenburg je v petek, 1. oktobra 2021, potekala mednarodna konferenca »Pametne vasi za zeleno, digitalno in odporno Evropo« v organizaciji Pisarne evropskega poslanca Franca Bogoviča (SLS/EPP) in Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano RS pod vodstvom ministra dr. Jožeta Podgorška ter v sodelovanju s Pisarno Evropskega parlamenta v Sloveniji. Dogodka sta se med drugimi udeležila tudi podpredsednica Evropske komisije ter komisarka za demokracijo in demografijo Dubravka Šuica ter generalni direktor FAO Qu Dongyu. Visoke goste je pozdravil tudi župan občine Krško mag. Miran Stanko, direktorica občinske uprave Melita Čopar je predstavila projekt Pametne srebrne vasi Senovo, predsednica LAS Posavje in višja svetovalka za EU sredstva na Občini Krško Janja Jordan pa več projektov na temo pametnih vasi lokalnih akcijskih skupin.
Ključno sporočilo udeležencev, med katerimi so bili tudi minister za razvoj in evropsko kohezijsko politiko Zvone Černač, minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Janez Cigler Kralj ter minister za digitalizacijo Marko Boris Andrijanič in več predstavnikov iz svetovnih in evropskih institucij ter podjetij, je bilo, da je treba na razvoj podeželja gledati in ukrepati celostno, ne le z vidika kmetijstva, temveč tudi infrastrukture, energetike, sociale in dolgotrajne oskrbe, mobilnosti, povezljivosti, digitalizacije in zdravja ter zdravstvene E-oskrbe in turizma. Bogovič je na konferenci napovedal tudi ustanovitev Evropskega foruma za Pametne Vasi, v okviru katerega se bo prešlo od besed k dejanjem in kjer se bodo združevale politike na vseh ravneh, od lokalne do evropske, pa tudi gospodarstvo.
Razprava v okviru mednarodne konference Pametne vasi je bila osredotočena na iskanje odgovora na vprašanje, kako bo Evropska komisija v praksi izpolnila zastavljene cilje, in sicer, da bodo podeželska območja postala privlačna, živahna in dinamična, s čimer bi se zmanjšala razvojna vrzel med urbanimi in ruralnimi območji.
Podeželje namreč ni pomembno le z vidika zagotavljanja hrane, ampak ustvarja tudi delovna mesta, turistične in ekosistemske storitve ter je hkrati del širšega družbenega odgovora na vprašanje podnebnih sprememb. Ruralna območja so tudi sestavni del evropskega načina življenja in identitete, saj tam prebiva kar tretjina prebivalstva EU.
Župan občine Krško Miran Stanko je poudaril: »Pridelava lastne hrane in kratke dobavne poti nam narekujejo skrb za lastno podeželje. Hkrati pa postajamo vse starejša družba in z njo prihajajo v ospredje potrebe starejših državljanov. Koncept pametnih vasi je možen odgovor na te izzive. Potrebno bo storiti še veliko korakov v smeri uresničitve te ideje. Pot do cilja je sestavljena iz veliko manjših korakov in eden izmed njih je prav gotovo tudi ta konferenca.«
»Postajamo dolgoživa družba. Lokalne skupnosti smo pred novim izzivom, kako zagotoviti kvaliteto bivanja v svojem okolju za vse starostne skupine, predvsem skupine, ki so v jeseni življenja. Zagotavljati bo potrebno spekter storitev in infrastrukture, prilagojene njihovemu načinu življenja, » pa je predstavitev projekta Pametne srebrne vasi Senovo zaključila direktorica občinske uprave Občine Krško Melita Čopar.
Janja Jordan, predsednica LAS Posavje in višja svetovalka za EU sredstva na Občini Krško, pa je dejala: »Lokalne akcijske skupine smo na temo Pametnih vasi izvedle kar nekaj projektov. Ti so se nanašali na zelo različna področja, od samooskrbe, kmetijstva, turizma, mobilnosti, dolgotrajne oskrbe, medgeneracijskega povezovanja, usmerjenega izobraževanja, katerim skupni cilj je bil trajnostno naravnane vasi na slovenskem podeželju, ki bodo ustrezale zahtevam hitrih demografskih sprememb. Osnovni namen projektov je vzpostavitev novih poslovnih modelov oz. pametnih rešitev, ki izboljšujejo kakovost življenja in s pomočjo katerih bomo lahko ohranili slovensko podeželje, da ostane ali postane vitalno, razvito, poseljeno.«
Udeleženci konference so se strinjali, da se je treba za dosego ciljev problematike lotiti na vseh ravneh, tako na evropski kot tudi na lokalni in državni. Cilj je izboljšati dialog med urbanim in ruralnim prebivalstvom, slednjemu pa zagotoviti primerljivo kakovost življenja.
Fotografije: Pisarna evrpskega poslanca Franca Bogoviča
Vir: http://bogovic.eu/na-konferenci-pametne-vasi-o-nujnosti-celostnega-pristopa-k-razvoju-podezelja/