V Krškem in v Šentjerneju si je bilo v soboto mogoče ogledati primer evakuacije oz. postopkov, ki bi jih bilo potrebno izvesti v primeru jedrske nesreče. V vaji je sodelovalo okoli 350 pripadnikov sil za zaščito in reševanje. Med njimi novomeška in brežiška izpostava Uprave RS za zaščito in reševanje, policija, posavske zdravstvene ustanove in poklicni ter prostovoljni gasilci pa tudi številne družine, ki so sodelovale v vlogi evakuirancev za kar se jim Občina Krško, ki je vajo organizirala, še posebej zahvaljuje.
Verjetnost, da do takšnega dogodka pride je zelo majhna, a ker je ustrezna pripravljenost znak odgovorne in premišljene družbe je prav, da na ravni občin, regij in države preizkušamo in izpopolnjujemo načrte za zaščito in reševanje tudi za tovrstne primere.
Vaja je potekala v sklopu projekta "Pripravljenost na evakuacijo v primeru jedrske nesreče«, ki od lanske pomladi v občini Krško in s sodelovanjem še dveh partnerjev, romunske občine Cernevoda in mesta Zagreb, poteka s ciljem izboljšanja pripravljenosti sil zaščite in reševanja v primeru evakuacije pri tovrstni nesreči. Projekt delno financira Evropska unija.
Po besedah župana občine Krško mag. Mirana Stanka je bil namen vaje poglobitev znanja, kako ravnati v primeru jedrske nesreče. "Pomembno je, da dosežemo usklajeno delovanje vseh struktur, in da so tudi občani seznanjeni, kakšni so postopki ob tovrstnem dogodku." Vaja je bila torej dobra priložnost za seznanitev splošne javnosti z načini postopanja, ki jih je predvidel načrt vaje morebitne nesreče, hkrati pa je vaja organizirana z namenom, da bi preverili ustreznost načrtov in izboljšali sistem, ki med svojimi glavnimi prirotetami skrbi prav za zaščito prebivalcev.
Scenarij vaje je narekoval uporabo osebne zaščitne opreme, ker je prišlo do izpusta radioaktivnih snovi v okolje. Zaradi tega so bile vse intervencijske enote ustrezno opremljene z zaščitno opremo, stekli pa so tudi vsi postopki za evakuacijo ter izvedeno fiktivno obveščanje prebivalstva.
Kot pojasnjuje višji svetovalec za zaščito in reševanje na Občini Krško, Aleš Benje je analiza vaje pokazala, da je ta uspela. Potrdila je dobro pripravljenost intervencijskih sil, ustreznost osebne zaščitne opreme, med izboljšavami, ki so potrebne pa je nakazala priporočljivost uporabe sodobnih tehnoloških rešitev pri popisu evakuiranega prebivalstva ter še nekatere ostale možnosti izboljšav pri načrtovanju zaščitnih ukrepov. Podrobna in dokončna analiza vaje bo izvedena v oktobru, njeni izsledki pa upoštevani pri nadaljnjem načrtovanju.
Spomnimo, da smo v mesecu juniju v skladu z novim pravilnikom pričeli s spremenjenim načinom delitve tablet kalijevega jodida, katerih zaužitje je eden od zaščitnih ukrepov v primeru jedrske nesreče. Prebivalci v 10 km pasu okoli Nuklearne elektrarne ste bili pozvani, da tablete prevzamete v pooblaščenih lekarnah in jih hranite doma. Vse, ki tega še niste storili, pa ste do tablet kalijevega jodida upravičeni, ponovno pozivamo, da jih prevzamete in skrbno shranite. Gre za aktivnosti, s katerimi želimo visoko tehnološko varnost, ki velja za jedrsko elektrarno Krško, nadgraditi še z ukrepi, ki so namenjeni prav skrbi za posameznika. Ključnega pomena za uspeh pa je seveda prav sodelovanje in odzivnost le-teh.