Obisk predsednika Državnega sveta RS Marka Lotriča
Danes je v sklopu obiska delegacije Državnega sveta v Posavju Mestno občino Krško obiskal predsednik Državnega sveta Republike Slovenije (RS) Marko Lotrič s svojo ekipo. Župan Janez Kerin je uvodoma sprejel predsednika Državnega sveta RS, sekretarko Državnega sveta RS dr. Moniko Kirbiš Rojs ter državna svetnika Gregorja Koreneta in Saško Kiaro Kumer, nato pa je sledil sestanek delegacije Državnega sveta RS z župani posavskih občin.
Srečanja so se udeležili župani občin Sevnica, Brežice, Kostanjevica na Krki, Bistrica ob Sotli in Mestne občine Krško, ki so predsednika Državnega sveta RS seznanili z izzivi v regiji. Posebno pozornost so namenili projektom, ki zahtevajo podporo državnih institucij in tesnejše sodelovanje. Med obravnavanimi temami so bili razvoj infrastrukture, zlasti 3. razvojna os, urejanje prostora, integracija tujcev, izgradnja hidroelektrarne Mokrice, protipoplavna zaščita ter problematika odhoda nekaterih državnih institucij iz Posavja. Dotaknili so se tudi vprašanj nezakonitih migracij.
Župan Mestne občine Krško Janez Kerin je izpostavil tri ključne izzive: romsko problematiko, osnutek spremembe uredbe o vodovarstvenih območjih, ki bi ovirala razvoj občine, in umeščanje projekta JEK2 v prostor. Opozoril je, da je občina že razpravljala o osnutku uredbe z ministrom za naravne vire in prostor Jožetom Novakom: »Sprejetje uredbe bi imelo pomembne posledice. Pozdravljamo prizadevanja za izboljšanje zaščite vodnih virov, saj bo to prispevalo k boljši kakovosti pitne vode in zanesljivosti oskrbe. Vendar pa osnutek prinaša tudi nove omejitve in prepovedi na področju gradnje na vodovarstvenih območjih, kar bo močno vplivalo na obveznosti lastnikov in investitorjev. Uredba vpliva na obstoječe rabe in dejavnosti, predmetno območje pa je tudi predmet številnih drugih interesov rabe prostora, kot so kmetijstvo, razvoj obrtnih con, širitev mesta in podobno.«
Predsednik Državnega sveta RS Marko Lotrič je ob obisku med drugim poudaril pomen decentralizacije in ustanovitev pokrajin: »Vse naloge, ki bi jih prenesli na pokrajine, je treba dogovoriti vnaprej. Prepričan sem, da bi lahko prenesli predvsem osnovne naloge, kot so oskrba z vodo, urejanje vodotokov, centri za socialno delo, zdravstveni domovi ter zbiranje in predelava odpadkov. Dejstvo je, da manjše občine že težko izvajajo vse obveznosti, zato so skupne občinske uprave in povezovanje nuja v času naraščajoče birokracije in pomanjkanja kadra.«
Župan Mestne občine Krško se je ob tej priložnosti zahvalil predsedniku Državnega sveta RS za obisk ter izrazil zadovoljstvo nad odprtim dialogom, ki je pomemben za nadaljnjo krepitev sodelovanja med državo in lokalnimi skupnostmi.